wtorek, 05 lipiec 2022

H Hobby

Filatelistyczne walory

Fundament filatelistyki to kolekcjonowanie, szukanie, kolekcjonowanie. To, co gromadzi filatelista, charakteryzuje się mianem walorów filatelistycznych. Dlaczego walor? Z tej przyczyny, że każdy szczegół zbioru ma dla jego właściciela określoną wartość.

Arsenał walorów filatelistycznych jest bardzo różnorodna. Z poniektórymi natknąć można się niemal każdego dnia. Są to tak popularne walory, jak listy, znaczki lub stemple pocztowe. Niektóre z tych walorów znaleźć możemy nieomal w każdym zbiorze, poniektóre – wyłącznie w tych najbardziej sprofilowanych kolekcjach. Walory te są różne też co do wartości: spotykamy i te, które są bardzo niedrogie, jak i takie, za jakie trzeba zapłacić bogactwo.

Walory filatelistyczne można podzielić na walory pocztowe, półpocztowe i pozapocztowe.
Walory pocztowe są publikowane na mocy upełnomocnień pocztowych. Przeznaczone są dla wewnętrznej albo zewnętrznej służby pocztowej w związku z przesyłaniem listów. Są to przeważnie znaczki pocztowe, całostki (czyli koperty pocztowe oraz karty), stemple, naklejki polecenia.Walory półpocztowe to wytwory, które zostały wyprodukowane przez inne instytucje, ale są użytkowane w obrocie pocztowym za akceptacją władz pocztowych. Są to m. in. nalepki na loty specjalne, stemple pomocnicze, całostki z przedrukami.
Walory pozapocztowe powstają w związku z działalnością poczty, jednakowoż bez jej urzędowego udziału. Mogą to być projekty znaczków, próby poligraficzne jak również pamiątki publikowane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne uznać za pełnowartościowe, muszą one podołać wielu wymogom. Nie mogą być pomięte ani zabrudzone. Trefny walor filatelistyczny nie ma realnie żadnej wartości.

Dużym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, zaś wynika to głównie z roli sprawowanych przez tę instytucję. Onegdaj filateliści zbierali możliwie wszystko, co było w jakiś sposób związane z działalnością poczty w charakterze instytucji która zajmuje się dostarczaniem przesyłek. Nastawienie to uległo jednakowoż ostatnimi czasy przemianie, zważywszy na to, iż dziś zadania poczty są jeszcze bardziej wielorakie.

logo 01

Serwis publikujący artykuły na każdy ciekawy temat.

Email:

fotoszop@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023

Redakcja

adres: ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

tel: +48 606 281 023

email: fotoszop@sitte.pl