piątek, 23 luty 2024

Z Zdrowie i uroda

Wiosna - uciążliwy okres dla alergików

Gdy dni się wydłużają, a słońce lekko przybliża się do Ziemi zaczyna się nowy okres wegetatywny roślin.

Jak najbardziej ciepłe promienie słoneczne niezmiernie nas radują, lecz na nieszczęście nie dla wszystkich jest to całkowicie lekki okres. Dla uczuleniowców wespół z wczesnym początkiem wiosny zaczyna się niełatwy i męczący okres pylenia. Kaszel, nieżyt nosa, zapalenie spojówek oraz świąd skóry to zasadnicze symptomy, z którymi muszą zaradzić alergicy. Odpowiedzmy sobie tym samym, co pyli wiosną i jak można sobie ulżyć w walce z objawami alergii na pyłki?

Co pyli wiosną?

Pora na pylenie startuje się dosyć wcześnie, bo już w lutym. A kiedy zima przemija dosyć łagodnie i pokazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki leszczyny i olszy pokazują się nawet pod koniec stycznia. Tenże okres pylenia wydatnie się wydłuża i jest o wiele bardziej dokuczliwy dla uczuleniowców. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej obficie, te drzewa w bardzo znacznym stopniu uczulają i prowokują alergie. W tym czasie pojawiają się też pyłki pozostałych drzew: topoli, cisa, wierzby i brzozy. Alergicy zaczynają skarżyć się na łzawienie oczu, katar oraz suchy kaszel. W okresie niewiele późniejszym gwałtownie zaczynają pylić jesion i dąb, a momentem szczególnie uciążliwym dla większości osób alergicznych jest maj, kiedy to pylą trawy i chwasty przykładowo bylica. Natomiast późną wiosną pokazują się pyłki zbóż, które uczulają równie mocno, jak trawy.

Symptomy alergii na pyłki

Pyłki roślin są określane jako alergeny wziewne, gdyż przenikają do naszego systemu poprzez drogi oddechowe - przez nos i usta. Główne symptomy powiązane są z uwalnianiem histaminy i reakcją ciała. pośród konkretnych objawów wyszczególnia się:
- kichanie wraz z wodnistą wydzieliną, tak zwany katar sienny. Wywołuje go silny obrzęk śluzówki nosa i świąd, nerwy reagują odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które ujawnia się obrzękiem i świądem powiek, łzawieniem i stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób uczulonych na pyłki w czasie pylenia zachodzi ten uczuleniowy symptom po zjedzeniu owoców bądź warzyw ( np. przy pyłkach brzozy, odpowiedź może pojawić się po zjedzeniu orzecha laskowego, jabłka, brzoskwini);
- objawy skórne w postaci wysypki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są sposoby radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeśli pojawią się przejawy symptomatyczne dla alergii na pyłki, czyli np. wzmiankowany wcześniej katar sienny, powinno się oczywiście zgłosić się do alergologa. Pamiętajmy, iż nie leczona alergia i zlekceważenie symptomów prowadzi w końcu do powstania astmy. Warto również już na samym początku wykonać szczegółowe badania, które potwierdzą albo wykluczą alergię na konkretną roślinę. Przeprowadzenie panelu badań pozwoli także na zdefiniowanie innych rodzajów alergii np. pokarmowej a także na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeżeli objawy, które się ujawniają na wiosnę zostaną zatwierdzone jako alergia na pyłki warto jest stosować następujące sposoby:
- rośliny pylą najmocniej w określonych godzinach o świcie między 5 a 8, po południu pomiędzy 17 a 19. Trzeba stronić spacerów w tym czasie, dobrze też jest przebywać w tym nasilonym okresie w regionach, w jakich dochodzi do mniejszego pylenia np. nad morzem, albo wysoko w górach.
- zakładaj okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu spłucz twarz chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i w trakcie jazdy samochodem;
- słuchaj zaleceń lekarza i przyjmuj przepisane lekarstwa.

logo 01

Serwis publikujący artykuły na każdy ciekawy temat.

Email:

fotoszop@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023

Redakcja

adres: ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

tel: +48 606 281 023

email: fotoszop@sitte.pl