piątek, 23 luty 2024

Z Zdrowie i uroda

Pranie poduszek i kołder

Nikogo z pewnością nie trzeba przekonywać, że przyjemnie jest położyć się spać w czystej i pachnącej pościeli. Nie jest to wyłącznie dbanie o wrażenia estetyczne, gdyż szczególnie ma podstawowe znaczenie dla jakości naszego snu. Warto jednak napomknąć, że higiena pościeli to nie tylko wyprane i wyprasowane poszewki. Równie ważne jest zadbanie o kołdry oraz poduszki, materace jak również regularne wietrzenie sypialni. O ile wytrzepanie materaca, bądź otworzenie okna nie naraja dużych komplikacji, o tyle właściwe upranie poduszek i kołder zawsze wzbudza niepewność i sceptycyzm. Nasuwa się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeśli prać to jak i z jaką częstotliwością?

Czemu trzeba prać kołdry i poduszki?

Dla zachowania czystości, zdrowia a także komfortu snu bezwarunkowo należy prać zarówno poszewki, jak i wypełnienie, oznacza to kołdry i poduszki. Rezultaty przeprowadzonych badań już dawno zwróciły uwagę na to, że w pościeli akumulują się bakterie i roztocza. Pojawiają się one oczywiście w następstwie nagromadzenia się kurzu i brudu, lecz też pozostałości po nas samych. Naskórek człowieka, pot, wydzieliny, włosy - wszystko to pozostaje w naszym łóżku i stanowi doskonałą pożywkę dla wszelakiego typu zarazków.Wobec tego tak istotne jest, by regularnie prać i w miarę możności dezynfekować nasze kołdry i poduszki. upranie pościeli w właściwych detergentach i w programie o odpowiedniej temperaturze pomoże nam usunąć znaczącą część grzybów, bakterii, czy pasożytów. Wspomagająca dezynfekcja natomiast umożliwi zdrowy sen, wpłynie na zredukowanie trądziku, rozlicznego typu alergii, czy astmy. Bez wątpienia także czyste kołdry i poduszki pomogą ustrzec się od zapalenia zatok i rozwój innych stanów zapalnych.

Jak uprać poduszki i kołdry?

Zwyczajowo nasze wahanie w kwestii prania poduszek i kołder dotyczy przedmiotu detergentów, stosowniej pralki jak również programu. Obawiamy się, że gdy skorzystamy z domowego urządzenia, to wciśnięta kołdra może się zniszczyć, wypełnienie zbije się nierównomiernie, a tym samym nasza kołdra utraci całkowicie swoje własności izolacyjne, przestanie być delikatna i komfortowa. Jednak poduszki i kołdry należy prać, a osoby cierpiące na alergie powinny bezwyjątkowo czynić to o wiele częściej. Żeby zapobiec narastaniu symptomów alergii, pojawienia się odczynu na skórze lub bądź świądu, alergicy winni prać kołdry i poduszki co najmniej raz w miesiącu. Osoby zdrowe starczy, że upiorą kołdry i poduszki raz na dwa-trzy miesiące. Należałoby także napomknąć, że pościel wymaga częstej dezynfekcji w lecie, a także w trakcie i po chorobie użytkownika.

Aby uchronić, co więcej przedłużyć własności użytkowe poduszek i kołder powinno się je prać systematycznie w odpowiedni sposób. dobrze jest wykorzystać do tego dużą pralkę, aby nie rolować kołdry, czy poduszki. Pożądane byłoby również skorzystać z suszarki bębnowej, by wsad mógł prędko wrócić do swojej puchatej struktury i nie pozostawał skondensowany i nieforemny. Jednakże większość z nas nie dysponuje odpowiednimi urządzeniami w mieszkaniu, toteż w razie niezbędności uprania kołder i poduszek nieodzownym wsparciem jest samoobsługowa pralnia ekspresowa. W pralni Speed Queen możemy korzystać z nadzwyczaj pojemnych maszyn (od 7 do 20 kg), które bez problemu zmieszczą poduszki i kołdry. Wystarczy, że włoży się do jednej takiej pralki cały komplet pościeli z wypełnieniem, uruchomi specjalny program, a maszyna dostosuje odpowiednią miarę hipoalergicznego detergentu i w niedługim czasie dogłębnie wypierze całe pranie. Dodatkowo w czasie prania, tuż przed płukaniem, zwalniany jest środek dezynfekujący, który precyzyjnie zdezynfekuje poduszki i kołdry. Nasza pościel zostanie higienicznie czysta. Na koniec wskazane jest skorzystać z wielkiej suszarki bębnowej, przy użyciu której po kwadransie zdołamy wziąć do domu pachnącą, suchą i puszystą pościel. Na pewno używanie maszyn dostępnych w Speed Queen pozwoli systematycznie dbać o schludność kołder i poduszek, ich kompletną dezynfekcję bez narażania pościeli na zniszczenie w domowej pralce.

logo 01

Serwis publikujący artykuły na każdy ciekawy temat.

Email:

fotoszop@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023

Redakcja

adres: ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

tel: +48 606 281 023

email: fotoszop@sitte.pl