czwartek, 13 czerwiec 2024

I Informatyka

Jak być grzecznym online - podstawy etykiety cyfrowej

Etykieta, zrozumiana jak zespół norm i wytycznych kierujących naszym zachowaniem w sp[ołęczności, nie redukuje się obecnie jedynie do otoczenia realnego. W internetowej rzeczywistości, w której raz po raz stawiamy relacje, przekazujemy informacje i realizujemy transakcje , istnieje też specyficzna etykieta cyfrowa. To zestaw zasad pomagających nam zrozumieć, w jaki sposób zachowywać się w wirtualnym środowisku, tak aby byli postrzegani jako osoby wytrawne, rzetelne i taktowne. W tym materiale pokażemy, dlaczego netetykieta jest tak ważna i jakie reguły powinno się wziąć pod uwagę, surfując po wirtualnych przestrzeniach.

Wpływ wizerunku na sukces online

Nieodpowiednie zachowanie w internecie może mieć rzeczywiste efekty w realu. Domorosłe wpisy na mediach społecznościowych są w stanie wywrzeć wpływ na naszą karierę, a niesmaczny ton w e-mailach jest w stanie zaszkodzić naszym stosunkom zawodowym i osobistym. Należy uzmysłowić sobie, że w w necie pozostajemy zapamiętani przez naszą obecność i prezentację, co wespół konstruuje naszą "cyfrową wizytówkę".

Uprzedzenia w internecie

Netykieta, oznaczająca zbiór norm savoire vivre aktualnych w necie, obejmuje parę kluczowych zaleceń. Po pierwsze, nieustannie wskazane jest pomnieć, iż po drugiej stronie monitora jest człowiek. Bezimienność, którą proponuje internet, nie jest wymówką do nieprawidłowego zachowania. Ponadto, zważajmy na formę i ton naszych informacji. Zastosowanie wielkich liter jest traktowane jako wołanie, a zbytnie stosowanie emotikonek może być przyjmowane jako niewłaściwe lub infantylne.

Prywatność i odpowiedzialność w sieci

Następnym zasadniczym aspektem jest kwestia prywatności, tak samo osobistej, jak i ludzi, z którymi się komunikujemy. Nim coś opublikujemy bądź podzielimy, rozważmy, czy te wiadomości są adekwatne do publicznego pokazania. Kontrola danych osobowych to nie wyłącznie obowiązek prawny, lecz też fragment rzetelnej netetykiety.

Znaczenie etykiety cyfrowej wzrasta wspólnie z naszą zwiększającą się zależnością od wirtualnego otoczenia. Zaakceptowanie zasad netykiety, znajomość znaczenia naszego internetowego wizerunku na życie w rzeczywistości jak również zabieganie o prywatność to czynniki, które każdy użytkownik netu winien pojąć i stosować. Powyższe normy są nie jedynie przejawem naszej kompetencji, lecz także objawem poszanowania pozostałych użytkowników internetu.

logo 01

Serwis publikujący artykuły na każdy ciekawy temat.

Email:

fotoszop@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023

Redakcja

adres: ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

tel: +48 606 281 023

email: fotoszop@sitte.pl