środa, 29 maj 2024

D Dom

W jaki sposób zaplanować wiosenne porządki?

Kiedy zbliża się wiosna, codziennie świat staje się bardziej dynamiczny i kolorowy. Chociaż dni są w dalszym ciągu chłodne, a noc pokrywa ziemię szronem, to jednakże mocne, lśniące promienie słońca, obrzękłe pąki roślin i hałaśliwe klucze powracających żurawi napełniają nas dużym optymizmem. Wstępuje w nas zagadkowa skłonność do przemian, do czynienia. Na wiosnę nagminnie rozpoczynamy nowe diety, przekształcamy nawyki lub fryzurę. Lecz dla wielu kres zimy to okres na zrealizowanie wiosennych porządków. Chcemy kompletnie zaprowadzić porządek i odświeżyć przestrzeń wokół siebie, pozbyć się zbytecznych rzeczy, które uzbieraliśmy w ostatnim okresie a także posegregować garderobę.

Wiosenny czas sprawia, że czujemy się niesłychanie zmotywowani do działania, spostrzegamy nowe pokłady ikry, ale niekiedy nasz zapał jest tak spory, że działamy nazbyt żywiołowo. Wtedy nasze wiosenne porządki są przypadkowe i powierzchowne. Dlatego tak niezwykle istotne jest zaplanowanie kolejności działań, rozważanie, co możemy zdołamy zdziałać na wstępie, co potrzebuje przeznaczenia większego czasu i werwy. Rozpocznijmy tymczasem od rutynowego przeglądu koniecznych narzędzi do pracy. Na pewno powinniśmy posiadać gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do adekwatnych powierzchni, szczególnie jest to istotne, jeśli planujemy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. W rzeczy samej wypada zrobić zapas płynów i detergentów, za pomocą których wyczyścimy mieszkanie na błysk. Pomyśl wszelako, czy w końcu nie poprawniej bezwarunkowo przerzucić się na eko czyszczenie i nie wybrać np. sody, octu lub specyfików ekologicznych? Powinniśmy też sprawdzić, czy mamy zasób wielkich worków na śmieci - przydadzą nam się, jeśli chcemy np. posegregować odzież i zbyteczne rzeczy przeznaczyć na zbiórkę.

Porządkowanie zawsze zaczynaj „od góry”. Odkurzaczem bądź szczotką pościągaj kurz, czy pajęczyny z sufitów, pościeraj kurze z wysokiej zabudowy a także wyczyść żyrandole i lampy. W następnej kolejności powycieraj framugi od drzwi. Kuchnię i łazienkę wskazane jest czyścić na bieżąco, dlatego że te dwa pomieszczenia mają wielce ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Jakkolwiek jeżeli dawno nie sprzątałeś grzbietów szafek kuchennych, nie szorowałeś okapu lub nie czyściłeś fug i kafelków, dzisiaj jest właśnie optymalny na to czas. Płytki najlepiej jest przecierać środkiem z octem, aby usuwać osady z kamienia i mydła. Jeśli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je również wewnątrz. Zalegające paprochy, pozostałości produktów spożywczych albo po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i świetnym otoczeniem do namnażania się różnych insektów. Warto przeto dokładnie sprzątać wszystkie zakamarki w szafkach.

Później pora na okna. Zaplanuj sobie mycie okien na etapy. Lepiej poświęcić ociupinę więcej czasu, aby starannie wyczyścić szyby, aby nie było żadnych smug. Jeśli chcemy w jeden dzień niedbale poprzecierać okna, zdobędziemy lichy rezultat, który świetnie będzie widoczny w promieniach słonecznych. Razem z myciem okien możemy również zająć się lustrami i pozostałymi powierzchniami szklanymi w domu na przykład w witrynach. Za jednym zamachem powinniśmy zadbać o czystość żaluzji, czy rolet a także o odświeżenie firanek i zasłon. Nie zapominajmy o kaloryferach, w których nader gromadzi się brud.

Nadszedł pora na sortowanie rzeczy i sprzątanie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania a także buty i zająć się doborem garderoby. Z na pewno znajdzie się coś, co przestało nam się podobać bądź pasować. Nie powinno się przechowywać w domu niewykorzystywanych ubrań, zniszczonej biżuterii, porwanych pasków, czy dziurawych rajstop. Niech wiosenny czas będzie odpowiednią szansą na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których naczelnym zadaniem jest po prostu leżenie i zbieranie kurzu. Jak posprzątamy kompletnie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że mamy mnóstwo miejsca do tego, żeby pozostałe rzeczy były złożone prosto i przyzwoicie. Prawdopodobnie najtrudniej jest posprzątać pokój dziecięcy, powinno się wszak śmiałości i rozsądku rodzica, żeby pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom zwykle trudniej jest podjąć taką decyzję, toteż jeżeli rodzic spostrzeże, że zabawka już straciła na atrakcyjności, sam musi podjąć decyzję o jej wyrzuceniu. Można powiedzieć dziecku, że warto podzielić się tą zabawką z tymi, które nie mają ich wcale.

Jeżeli jest to realne wskazane jest wyposażyć się w organizery do szafek albo pudełka. Rzeczy posegregowane i włożone do osobnych pojemników są bezproblemowo przystępne, a równocześnie łatwo jest przestrzegać w nich porządek.

Na finał czas na podłogi. Jeżeli masz grube dywany, rozważ ich wytrzepaniu i wypraniu. Może się tym zająć specjalna firma. Przy myciu podłóg pomnij o listwach przypodłogowych, na których także zbiera się brud. Wskazane jest również posprzątać pod dużymi meblami, należy je przestawić, by odpowiednio wyczyścić trudno osiągalne rejony.

Wydaje się, iż wiosenne porządki wymagają bardzo dużo czasu oraz wysiłku. Ale nie powinno się się tym zniechęcać, ponieważ gdy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada świeże wiosenne powietrze, sprzątanie jest w dużym stopniu przyjemniejsze. Podwaliną dla sukcesu w sprzątaniu jest stosowny planner, który będzie zawierał stopniowe etapy porządków. Jeżeli utrwalisz sobie kolejno co chcesz zrobić, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Skreślaj także z listy elementy, które już ogarnąłeś. Docenisz wtedy swoją pracę i będziesz mógł nagrodzić sie tytułem bohatera wiosennych porządków.

logo 01

Serwis publikujący artykuły na każdy ciekawy temat.

Email:

fotoszop@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023

Redakcja

adres: ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

tel: +48 606 281 023

email: fotoszop@sitte.pl