środa, 24 kwiecień 2024

I Inne

Zimowe zjawiska atmosferyczne

W przyrodzie stale zachodzą zmiany. Zimą możesz wychwycić niebywale ciekawe zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki to efekt przemian, jakie pojawiają się w pogodzie. Musimy jednak pamiętać, iż zimowe zjawiska pogodowe są tak samo urokliwe, co groźne. Obserwując zimową przyrodę należy wykazać się ostrożnością oraz ubrać się adekwatnie do mroźnych temperatur. My zachęcamy jednakże do zimowej wyprawy do lasu. Tu zima tworzy najpiękniej. Zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie zjawiska pogodowe masz możliwość zaobserwować w zimie.

Opady w zimie

Opady śniegu to zawsze niezmiernie oczekiwana oznaka zimowej pory. Śnieg występuje w formie kryształków lodowych. W powiększeniu taki śnieżny płatek jest przepiękna i misterna. Płatki śniegu mogą przypominać gwiazdki, słupki, igiełki bądź różnorodne nieregularne płytki. Nagromadzony śnieg buduje białą pokrywę, wówczas świat jest taki kojący i czarodziejski. Czasem w zimą występuje się zawieja śnieżna. Takie zjawisko pojawia wtedy kiedy wiatr przenosi sypki śnieg zalegający na powierzchni. Z kolei gdy są opady śniegu a także wieje silny wiatr, wówczas powstaje zamieć śnieżna. Jeżeli opady śniegu są niezwykle mocne można mówić o śnieżycy, a jak do tego wystąpią wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W trakcie takich gwałtownych zjawisk, lepiej przechadzka odłożyć na później. Niemniej jednakże podczas drobnej śnieżycy czy też niedługo po niej wskazane jest wyruszyć do lasu. Pokryte śniegiem drzewa prezentują się bajecznie. Dodatkowo da się z łatwością zaobserwować tropy zwierząt i upajać się głuchą ciszą.

Mroźne klimaty

Gdy temperatura wskazuje poniżej zera pojawia się przymrozek. Takie zjawisko ma miejsce nie jedynie zimową porą, lecz także po koniec jesieni i na wiosnę. Przymrozek wynika z amplitudy, którą liczy się na podstawie różnicy między temperaturą w dzień i w nocy. Nawet w przypadku minusowych temperatur w nocy różnica wykazuje liczby dodatnie. To konsekwencja trwającego wciąż ciepła w czasie dnia i małych zmian temperatur. W sytuacji jak dobowa temperatura wskazuje liczbę ujemną, zjawisko określa się jako mróz. Nieduży, nawet kilkunastostopniowy mróz nie stanowi przeciwskazania do dłuższego spaceru. Powinno się pamiętać wszelako o nałożeniu grubych rękawic i nałożenie na skórę kremu ochronnego. Mróz minus 20 stopni Celsjusza stwarza już krańcowe warunki, na które nie trzeba się bez potrzeby narażać. Na tak wielkim mrozie nie wolno zbyt długo przebywać, ponieważ płuca i oskrzela nie mogą prawidłowo funkcjonować. Zimne, suche powietrze, jakie gwałtownie i w nadmiernej ilości dostaje się do wewnątrz uszkadza płuca i oskrzela. Wynikają z tego nieodwracalne zmiany, które doprowadzają do astmy. Pomimo tego w razie, gdy jest mróz mniejszy niż minus 15 stopni Celsjusza warto wybrać się na rześką przechadzkę. W trakcie trwania niskich temperatur dochodzi do innych widowiskowych zjawisk związanych z zamarzaniem pary wodnej, o tym dowiesz się z następnego rozdziału.

Szadź, szron, gołoledź

Niska temperatura stwarza warunki do powstawania przepięknych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie tylko na podłożu, lecz również w atmosferze. Wytworzone na skutek mrozu przepiękne formy upiększają świat. Szron jest lodowym osadem. Jeśli grunt uzyska bardzo niską temperaturę, to następuje wówczas tzw. resublimacja, to znaczy bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron nieraz mylimy z z szadzią. Szadź jednak powstaje w przypadku zetknięcia się zamarzającej wody z podłożem albo z powstałą poprzednio szadzią. efekcie np. powolnego ściekania takiej zamarzającej wody wytwarza się masywna pokrywa szadzi uformowanej z kryształków lodowych. Jeżeli kropelki wody zdążą się rozpłynąć przed całkowitym zamarznięciem, to wówczas kształtuje się gołoledź. Kierowcy mówią na to zjawisko "szklanka", albowiem droga oblepiona gołoledzią jest wygładzona i nadzwyczaj śliska. Mimo że szron, szadź i gołoledź są zjawiskami niebezpiecznymi, należałoby przespacerować się do lasu. Otoczone kryształkami lodu albo szadzią rośliny wyglądają baśniowo. Na nieszczęście taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt ciężka, zatem wielokrotnie następują złamania gałęzi lub konarów. Potężna powłoka szadzi dodatkowo obsypanej śniegiem buduje okiść. To wielka i bardzo ciężka pokrywa zalegająca na drzewach i krzewach. Należy zatem rozglądać się przezornie i wymijać zakątki z wyrazistymi obciążonymi konarami, tak aby nie doszło do wypadku. Z kolei nader urokliwym zjawiskiem jest pył diamentowy. To unikalne zjawisko w naszych warunkach klimatycznych, choć od czasu do czasu da się go dostrzec. Warunkiem są kilkudziesięciostopniowe mrozy. Dochodzi wtedy do przekształcania się pary wodnej w powietrzu w kryształki lodu. Kształtujące się słupki lodowe spadają na ziemię migocząc w słońcu.

logo 01

Serwis publikujący artykuły na każdy ciekawy temat.

Email:

fotoszop@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023

Redakcja

adres: ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

tel: +48 606 281 023

email: fotoszop@sitte.pl