środa, 29 maj 2024

W W wolnym czasie

Jak mądrze zaplanować swoje postanowienia noworoczne?

Zbliża się nowy rok i zapewne większa część z nas podejmuje się podsumowania mijających dwunastu miesięcy. Okazuje się, że w mniej myślimy o naszych powodzeniach, a wyraźnie więcej wspominamy niepowodzenia, niezrealizowane marzenia i kłopoty. W szczególności zaś myślimy o niedotrzymanych obietnicach złożonych w minionych latach. O ile początek następnego roku dla wielu jest znaczące i wręcz stymulujące do podjęcia nowych wyzwań, to okazuje się w większości przypadków, że gdy upłynie miesiąc czy dwa chęć do odmiany słabnie bądź niknie całkowicie. Według ostatnich badań ludzie wykazują tendencję do zarzucania swoich noworocznych postanowień w czasie siedmiu tygodni - to niesłychanie krótki czas. Zastanówmy się wobec tego, co bywa przyczyną tak szybkiego rezygnowania swoich postanowień noworocznych i jak temu zapobiec.

Statystyki podają, że w ostatnich latach społeczeństwo niepomiernie dużo czasu myślą o organizowaniu nowego roku. To z tej przyczyny, że aktualne czasy dość wymownie rejestrują się w historii ludzkości na skutek na światowy kwestia pandemii Covid-19. Ludzie w swoich zamierzeniach noworocznych bardzo silnie koncentrują się na problemach natury psychicznej, następnie nad zdrowiem fizycznym, dopiero później nad kwestią finansową. Wszystkie te obręby projektowanych metamorfoz są dosyć złożone, arcyważne, lecz i trudne. Jak więc mądrze podjąć i przewidzieć nowe wyzwania, aby dać sobie okazję na przeprowadzenie planu?

Nade wszystko twoje postanowienia noworoczne powinny być wyraźnie ustalone i dokładnie wyznaczone. Wpierw zastanów się nad potrzebą wypełnienia celu, to ma być twój osobisty, spersonalizowany program, a nie rezultat mody. Jeśli czujesz, że w twoim życiu pora na przemiany, to konkretnie wyznacz co, w jakim okresie i w jaki sposób pragniesz odmienić. Rozmyślaj trafnymi kategoriami - nie podążaj za wytycznymi przyjaciółki, czy jakiegoś bloga, bo bardzo szybko okaże się, że to w twoim przypadku może nie zadziałać. Jeśli umiesz zaprezentować, co chcesz zmienić i jesteś przekonany, że to jest dla ciebie istotne - postaraj się dostać na to zagadnienie jak najwięcej specjalistycznej wiedzy z pewnych, merytorycznych źródeł. Wszelkie postanowienia noworoczne dotyczące dziedziny zdrowia, zarówno psychicznego i fizycznego zawsze potrzebują podtrzymania w medycznej wiedzy. Skonsultuj się z doktorem, dietetykiem, bądź psychologiem. To fundament, aby najpierw pojąć skalę potrzeby naprawy własnego zdrowia, a po drugie by być w stanie oszacować szansę spełnienia takiego planu w ciągu nadchodzącego roku. w dużej mierze łatwiej będzie rozeznać się to, że na przykładowo zrzuciłaś 5 kilo, a nie 10 bądź to, że do odejścia z uzależnienia potrzeba bardzo wiele czasu i przyjaznych, wartościowych ludzi dookoła. Skoro przed tobą kolejne 12 miesięcy, to należałoby wystartować już z jakimś sprytnym, rzeczowym i możliwym zarysem.

Trochę inaczej wygląda sprawa z postanowieniami na kwestia naszych przyzwyczajeń. Uzależnienie od Internetu, mediów społecznościowych nim nie jest. Bo to bardzo istotny temat i potrzebuje zdecydowanie pomocy psychologa. Skorzystanie z wskazówki specjalisty jest jedyną rozumną decyzją, jaką należałoby podjąć w takiej sytuacji. Lecz w sytuacji, gdy mamy kontrolę nad swoim czasem spędzonym w sieci i potrzebowalibyśmy nieco przekształcić swój plan dnia, dobrze jest samodzielnie podjąć praktyczne działania. Bardzo optymalnym rozwiązaniem jest po prostu odszukanie sobie nowego pasja, najlepiej związanego z ruchem fizycznym bądź wymagającego naszego zaangażowania bez użycia komputera, bądź smartfona. Dobrze jest też narzucić sobie pewną dyscyplinę i zastosować dozorowanie czasu spędzonego w sieci. Czasem trzeba tylko sprawdzić licznik godzin spędzonych w portalach społecznościowych, aby mieć wystarczający bodziec do wyszukiwania innych przyjemności.

Podejmowanie noworocznych postanowień dotyczących kwestii finansowych tylko z pozoru bywa proste. Osoby, które decydują się na zmiany w swoim budżecie muszą nadzwyczaj racjonalnie przemyśleć wszelkie detale, bez rozpisania korzyści, kroków i wielorakich możliwości, prawdopodobnie nie uda się wcielić w życie luźno podjętej decyzji o odkładaniu, czy inwestowaniu. w dużej mierze swobodniej będziesz mógł takie postanowienie uaktualnić, zamiast całkiem go rezygnować, jeśli wykonasz swój własny personalny projekt biznesowy.

Bez względu od tego jak istotne noworoczne postanowienia na przyszły rok chcesz podjąć, powinieneś być szczery wobec siebie od początku. Wszystkie przemiany, jakich planujesz wykonać będą dotyczyły głównie: twojego ciała, twojej sprawy, twoich pieniędzy. Dobrze jest zatem dla swojej własnej motywacji prowadzić notatki, obejmujące przejrzysto i dokładnie wskazane instrukcje, jak i opisujące postępy realizacji. Taka rozpisana metoda pomoże nie tylko w dopingowaniu do dalszej pracy, ale również w podsumowaniu efektów na koniec 2022 roku.

logo 01

Serwis publikujący artykuły na każdy ciekawy temat.

Email:

fotoszop@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023

Redakcja

adres: ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

tel: +48 606 281 023

email: fotoszop@sitte.pl