niedziela, 28 maj 2023

W W wolnym czasie

Dzieciaki nie poznają już tych gadżetów

Niektórzy z nas z rozczuleniem wspominają|całe mnóstwo przedmiotów, które nagle zniknęły z naszych mieszkań. Prawdopodobnie nasi rodzice pamiętają najbardziej popularne rzeczy, lecz obecne pokolenia nie mają pojęcia o starych technologiach. Można odkryć ociupinę historii udając się do antykwariatu, czy na pchli targ. Można także powrócić z sentymentem do dawnych epok, przeglądając ten materiał.

Telefony, czy smarfony

Jeśli dzisiaj chcemy przeprowadzić rozmowę telefoniczną, rozmyślamy o skorzystaniu ze smartfona. Aparat telefoniczny z okrągłą tarczą z cyframi zniknął nieodwołalnie z naszego użytku. Pewnego razu w Muzeum Piernika w Toruniu zostałem widzem sytuacji, w której dzieciaki w wieku szkolnym próbowały rozwiązać zagadkę, jakie jest zastosowanie tego podejrzanego przedmiotu. Z trudem mogły sobie wyimaginować, że w pierwszej kolejności trzeba wykręcić numer stacjonarny, a następnie poczekać na zgłoszenie się odbiorcy. Telefon stanowił urządzenie do bezpośredniej komunikacji. Dzwoniło się do znajomych, dalekich krewnych. Mówiło się życzenia imieninowe, lub składało gratulacje, wymieniało informacje, plotki. Telefon niegdyś stanowił zwyczajnie narzędziem do kontynuowania dwustronnych kontaktów. Smartfon w dzisiejszych czasach to wszechstronne centrum zarządzania. Planuje ludziom życie, loguje się do banków, upraszcza rozwiązywanie spraw. Aczkolwiek trzeba uświadomić sobie, iż kontakty telefoniczne dziś są pobieżne i lapidarne. W większości przypadków zastąpiła je kilka znaków w smsie, emotka, czy też zdjęcie.

Papier o znaczeniu muzealnym

Elektronika kompletnie zdominowały nasze egzystowanie i to z nimi jest związane powodzenie wykonywanych zadań. Do tych rzeczy, które zostały wyeliminowane przez zaawansowane urządzenia stają się stopniowo notesy. Dziś archiwizacja tekstów realizuje się za pomocą narzędzi elektronicznych. Sztuka ręcznego pisania jest niepopularna. W tym samym czasie papier począł zdobywać szczególną jakość. Wszak książki się wysłuchuje z ebooka. A zamiast standardowej funkcji upowszechnia się styl na korzystanie książek jako fragmentów dekoracyjnych w wystroju. Książka powinna posiadać właściwy rozmiar, kolorystykę dopasowaną do pozostałych elementów wystroju. Można obecnie kupować fałszywe książki czyli fake books, których zalety nie stanowi zawartość, bo nie istnieje, a prezencja okładki. W rzeczy samej statystyka czytelnictwa istotnie się pomniejsza, lecz czy trzeba się martwić, jeśli wnętrze jest cudownie zaaranżowane?. Jest pomimo tego pożądana zaleta tego stylu. W dalszym ciągu jest bez liku entuzjastów kochających postaci papierowe. Notes został atrakcyjnym gadżetem, twórczym trikiem na porządkowanie swojego życia. Wracają notatniki jako bullet jurnal. Przydaje im się cechę intymną. Wszelako osoby kochające czytać nabywają książki w unikalnych seriach wydawniczych, aby zaznaczyć własny uczuciowy stosunek do wartości dorobku literackiego.

Wzmiankowane gadżety, jakie stają się archiwalne nie zanikają wszak całkowicie z naszych wspomnień. Bezspornie jest mnóstwo przedmiotów tak wielce anachronicznych, iż nie znalazłyby przeznaczenia w obecnym świecie. Chociażby wskazane jestprzywołać pralkę Franię, magnetofon szpulowy, karty telefoniczne, czy dyskietki. Istnieją jednakże rzeczy w dalszym ciągu żywe w naszych wspomnieniach, do jakich powracamy pamięcią. Zaznacza się oryginalny nurt retro. Zauważa się wdzięk wiekowych pieców kaflowych, zegarków ręcznie nakręcanych, gramofonów. Pojawia się zaciekawienie prodiżem, syfonem, bądź starą porcelaną. Tęsknota za tym, co było zdaje się tkwić jednak w pokoleniach i dodaje smaczku w życiu codziennym.

logo 01

Serwis publikujący artykuły na każdy ciekawy temat.

Email:

fotoszop@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023

Redakcja

adres: ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

tel: +48 606 281 023

email: fotoszop@sitte.pl