niedziela, 28 maj 2023

W W wolnym czasie

Ciekawe informacje powiązane z Walentynkami

Dzień św. Walentego, zwane także jako Walentynki, to globalna uroczystość poświęcona miłości i zmysłowości. Obchodzimy to święto 14 lutego każdego roku. Jest to dzień, w którym ludzie demonstrują swoją sympatię względem swoich bliskich, szczególnie wobec swoich ukochanych osób. Obyczaj obchodzenia Walentynek zapożycza z historii starożytnego Rzymu, w którym odbywał się festival Lupercali, poświęcony bożkowi miłości i płodności. W średniowieczu 14 lutego był dniem przeznaczonym św. Walentemu. Dzisiaj Dzień Św. Walentego świętowany jest na całym globie, a zakochani wysyłają sobie na wzajem pocztówki, bukiety i prezenty, aby okazać swoją miłość. Jeśli poszukujesz powodu, aby obchodzić Walentynki, przeczytaj nieco więcej o tej tradycji.

Kto to Święty Walenty

Dzieje świętego Walentego jest dość zagmatwana i nie wyjaśniona do końca. Jak podpowiada tradycja chrześcijańska, św. Walenty był duchownym i lekarzem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z opowieści Walenty był ścigany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, został uwięziony za udzielanie chrztu świętego. W czasie pobytu w więzieniu, Walenty miał pomagać innym więźniom, jak również cudownie uzdrawiał. Kolejna legenda mówi, że Walenty zakochał się w córce swojego strażnika, która także była chrześcijanką. Zakochany Walenty wysyłał jej liściki, podpisując się jako "Twój Walenty", co miało dać początek tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Dość podobna legenda mówi o tym, iż Walenty był więziony za złamanie prawa ogłoszonego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zabraniał zaślubin każdemu mężczyźnie do 37 roku życia. Walenty podobno udzielał potajemnie ślubów, za co dostał się do więzienia. W tym miejscu połączyło go miłosne uczucie z ociemniałą córką strażnika więziennego. Dzięki Walentemu oblubienica odzyskała cudownie wzrok. Finalnie Klaudiusz II skazał Walentego na śmierć, a karę śmierci wykonano 14 lutego. Kościół katolicki uznał Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. W IV wieku, 14 lutego zaczęto obchodzić jako dzień świętego Walentego poświęcony miłości i małżeństwu. Święty Walenty dzisiaj jest traktowany jako patron zakochanych, medyków oraz chorych psychicznie i cierpiących na padaczkę.

Jak wypada obchodzić Dzień Św. Walentego?

Walentynki to jedyny okres, kiedy wszyscy chcą okazać swój sentyment względem swoich ukochanych. W tym dniu chętnie wymieniamy się prezentami, kartkami okolicznościowymi i bukietami kwiatów.Wybiera się też na randki. Z okazji Walentynek często ofiarowuje się prezenty takie jak czerwone róże, słodycze, wyroby jubilerskie, bilety na koncert lub do kina, oraz ręcznie robione prezenty lub przedmioty osobiste. Znaczące jest to, by prezent był odpowiedni do osoby, która go otrzymuje i objawiał sympatię. Niektórzy traktują Walentynki jak marketingowy wytwór , jednakowoż dla wielu zakochanych to nadzwyczaj uroczysty dzień, kiedy mogą wyrazić swoją miłość. Oprócz tego to także doskonała sposobność do objawiania uczuć nie wyłącznie swojemu partnerowi, lecz też rodzinie i przyjaciołom. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy Korea Południowa, to kobiety obdarowują swoich ukochanych prezentami i kwiatami. W Polsce coraz częściej obchodzony jest także Dzień Singla, który ma pokazywać, że czułość można celebrować nie tylko w związku. Dzień Św. Walentegojest to dzień, w którym ludzie mogą wyrazić swoje uczucia i podziękować za miłość, jaką dostaje się od bliskich i przyjaciół.

logo 01

Serwis publikujący artykuły na każdy ciekawy temat.

Email:

fotoszop@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023

Redakcja

adres: ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

tel: +48 606 281 023

email: fotoszop@sitte.pl