sobota, 20 kwiecień 2024

K Kultura

Co czyni film dobrą adaptacją?

Fani książek czy komiksów coraz nagminniej i chętniej domagają się, żeby ich ulubieni protagoniści doczekali się swych filmowych odpowiedników. Na wielu forach zdołamy przeczytać, jak dobierają oni idealną obsadę bądź nawet przedkładają swoje wersje scenariuszy. Wiele osób niestety zawiedzie się, jeżeli okaże się, że adaptacja nie będzie wybitnym filmem.

Co to jest adaptacja filmowa?

To nic innego jak przeniesienie świata z książki bądź serialu, a nawet gry, na duży ekran. Adaptacja sama w sobie nie musi być przeniesieniem na film. Tak właściwie to przede wszystkim transfer z jednego rodzaju sztuki do drugiego, w miarę wiernie z oryginalnym dziełem. Wersja filmowa w nazwie ma stwierdzone, że przenosimy wszystko do świata filmu. W ten sposób fani zdołają widzieć swoich ulubionych bohaterów, a nowe osoby na bezproblemowo odkryć danego autora w użyteczny dla siebie sposób. Ku niepocieszeniu wersja filmowa często zawiedzie prawdziwych entuzjastów serii.

Dobra adaptacja - czyli jaka?

Dobra adaptacja powinna łączyć w sobie trzy podstawowe szczegóły: powinna być w miarę wierna z pierwowzorem i być zgodna z dogmatem, musi być porządnym filmem samym w sobie jak również musi być zrozumiała dla widza, który po raz pierwszy zetknie się z ekranizowanym światem. W istocie implikuje to, iż należy w filmie zbudować świat od początku. No i ewidentnie znacznie go spłaszczyć, przynajmniej w oczach wielbicieli, którzy wcześniej go znają i uznają. Adaptacjami filmowymi są przykładowo „Harry Potter” a także „Władca Pierścieni”, oba te filmy pokazują bardzo dobrze, na czym polega zrobienie dobrej realizacji.

Czemu fanom nie przypadają dogustu ekranizacje?

Fani często żądają dokładnego oddania ich ulubionego świata na wielki ekran. Nieraz jednakże spotkają się z wielkim zawodem. Uwidacznia się to świetnie, wyjątkowo gdy twórcy decydują się na adaptowanie gry. Dewiza, która za tym stoi jest bardzo banalna. Obraz filmowy rządzi się własnymi regułami, przeważnie całkowicie innymi aniżeli książka czy serial. Oczywistym jest więc, że nie będzie opowiadał opowieści w sposób znany nam z konkretnego nośnika. I tu leży pies pogrzebany, gdyż fani będą dopominać się dokładnie tego, co widzieli w grze lub książce, a to było by po prostu technicznie nieosiągalne.

logo 01

Serwis publikujący artykuły na każdy ciekawy temat.

Email:

fotoszop@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023

Redakcja

adres: ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

tel: +48 606 281 023

email: fotoszop@sitte.pl