czwartek, 13 czerwiec 2024

K Kultura

Kosztowności królowej Elżbiety II

Cenna biżuteria od wieków jest połączona z monarchią. Symbole władzy w każdym królestwie mówić miały o splendorze i dobrobycie w państwie. Jednak to nie tylko fundamentalne insygnia monarchii są najbardziej wartościowe.

Królowie wiecznie kochali przepych i otaczali się cenną biżuterią. Zwłaszcza monarchia angielska, która dotąd trwa nazbierała wielkie kolekcje kosztownych i unikalnych kosztowności. W ostatnich tygodniach dosyć wiele powiada się o biżuterii angielskiej familii w sprawie spuścizny zmarłej ostatnio Elżbiety II. Bez liku kosztownych tiar, broszek, naszyjników to dziedzictwo, króre jest cedowane w linii prostej Windsorów od pokoleń. Są również nadzwyczajne klejnoty kupione prywatnie przez władców, w tym naturalnie przez napomkniętą królową Elżbietę II, która nie skrywała się ze swoim zamiłowaniem do drogiej biżuterii. Co więc z bez wątpienia znajduje się w skarbcu Royal Family? Które precjoza stały się ulubieńcami angielskich władców?

Jak wiadomo, kolekcja królowej Elżbiety II była potężna. Monarchini niemało kosztownych egzemplarzy zdobywała sama. Lubiła broszki, w Skarbcu istnieje ogromny zbiór brylantowych, diamentowych broszek, które stały się niejako nieodłącznym wykończeniem stroju królowej. Jej prawdopodobnie w największym stopniu popularną nieoficjalną biżuterią stanowił naszyjnik z pereł, dostrzegalny jest na licznych zdjęciach z mniej uroczystych wydarzeń. Niemniej jednak chybanajwięcej emocji wywoływały tiary. Są nimi klejnoty, jakie mamy możliwość oglądać wyłącznie w trakcie najważniejszych królewskich uroczystości. Tiary występują jako symbol wszystkich dystyngowanych i eleganckich kobiet w rodzinie królewskiej. Wiele z tych najcenniejszych była własnością do królowej, bezspornie pozostaną w najbliższej rodzinie. Wiadomo jednak, iż tiary stanowią cenny dodatek w biżuterii, który był bardzo ochoczo wypożyczany ze szkatuły królowej przez inne damy. Wśród tych najbardziej wartościowych klejnotów wspomnijmy tiarę Cartier Halo, zbudowaną z 1000 diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton podzcas swojego ślubu z księciem Williamem. Przecudowna diamentowa tiara Diamond Bandeau wykonana w stylu Art Deco została użyczona Meghan Markle na okoliczność ślubu z księciem Harrym. Ukochaną zaś tiarą nie dawno zmarłej królowej była tiara królowej Marii z Teck, dlatego diadem potocznie tytułowany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To pewnie w największym stopniu znana tiara, bo uwidoczniona jest na angielskich pieniądzach. Tiara Cambridge Lover's Knot ma również ciekawe dzieje, widziana była na wielu dystyngowanych głowach, także księżnej Diany. Natomiast niepowtarzalna tiara Greville Emerald Kokoshnik okazjonalnie była pokazywana, ale gdy zaprezentowała ją księżniczki Eugenie z Yorku nikt nie mógł oderwać oczu od tiary wysadzanej szmaragdami. Birmańska tiara z rubinów została zamówiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. po wielokroć nosi ogromną tiarę Delhi Durbar, skonstruowaną ze złota i platyny. Wyjątkowa ozdoba zawiera liry, zwoje i festony. Tiara Cambridge Sapphire Parure pochodzi z XIX w, stała się ulubioną biżuterią babki Elżbiety II- Marii, Tiarę zbudowano z wielu diamentów i szafirów, dziś ma status tiary nienoszonej. Podobnie jak wspaniała Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, sporządzona z z około sześciuset siedemdziesięciu. Natomiast diadem stanowy Króla Jerzego IV może być tylko zakładany przez monarchinie. Od czasu jej pojawienia się używały go dotychczas Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Niewątpliwie kluczowymi klejnotami rodziny królewskiej są emblematy tytułowane klejnotami Wielkiej Brytanii. To historycznie najstarszy i najcenniejszy kompletny zespół symboli koronacyjnych na świecie. Bazowym fragmentem jest korona św. Edwarda, udekorowana diamentami, rubinami i szafirami. Kompletny zespół królewskich symboli koronnych zawiera 23 578 kamieni szlachetnych, włącznie ze słynnym Cullinan o wadze 530 karatów wbudowany w berle monarchy. Na symbolach znalazły się również herby heraldyczne jak równieżgodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda wkłada się jedynie w trakcie koronacji władcy, na innych znaczących uroczystościach pojawia się już prosta korona zastępcza. Dla każdej współmałżonki króla od niemal 2 wieków szykuje się odrębną koronę. Do zespołu królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii zalicza się także przedmiotów. Są to w szczególności pierścienie, miecze, talerze ceremonialne, akcesoria i pozostałe precjoza powiązane z rozlicznymi ceremoniami królewskimi. Niemalże wszystkie kosztowności królewskie możemy codziennie podziwiać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

logo 01

Serwis publikujący artykuły na każdy ciekawy temat.

Email:

fotoszop@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023

Redakcja

adres: ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

tel: +48 606 281 023

email: fotoszop@sitte.pl