piątek, 30 wrzesień 2022

S Sport i turystyka

Czy warto spędzić urlop w Polsce?

W ostatnich czasach Polacy chętniej pozostają w kraju na czas wakacji. Okazuje się, iż prąd na intensywne wyjazdy zagraniczne aktualnie się okroił. Z pewnością to nie tylko następstwo ograniczeń powiązanych z minioną pandemią, ale też pogarszającą się sytuacją gospodarczą. Ale urlop w Polsce nie dla wszystkich są koniecznością, niektórzy cenią turystyczne walory naszego kraju i ochoczo po nim podróżują. Co więc zachęca Polaków do spędzenia wczasów w naszym kraju? Jakie są wady urlopu w Polsce? Może okazać się, że wnioski pozytywnie nas zaskoczą.

Różne polskie krajobrazy

Jedną z podstawowych zalet położenia geograficznego naszego kraju jest spectrum krajobrazów. Możemy wszak odpoczywać w górach, jak i nad Morzem Bałtyckim. Posiadamy cudowne tereny z kotlinami i wyżynami. W dodatku dla pasjonatów wód śródlądowych istnieje przeogromna ilość pięknych pojezierzy, meandrów rzeczek i pozostałych zbiorników wodnych. W Polsce mamy całe mnóstwo parków krajobrazowych, rezerwatów i dziewiczych obszarów zielonych. Nikt nie powinien narzekać na monotonię krajobrazu. Można u nas odnaleźć zarówno idealne miejsce do długich pieszych wędrówek, wspinaczki, jak i przecudowne plaże do wylegiwania się na złotym piasku.Kolejnym walorem turystycznym w Polsce jest okazja do odkrywania wielu kultur ludowych. Bezsporny urok górali, gościnność Kaszubów, bądź też intrygująca tajemniczość Warmii i Mazur. Każdy region Polski połączony jest z jakąś niebywałą opowieścią. Na dodatek wskazane jest zawsze skosztować kuchni regionalnej. Występują takie miejsca, które słyną z bogactwa przeróżnych unikalnych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Lubelszczyzna a także Podkarpacie na przykład proponują przeszło 240 potraw regionalnych.

Bliżej to taniej

Należałoby wspomnieć, że podróż do najbardziej oddalonego zakątka Polski nie zajmie więcej niż 12 godzin spokojnej jazdy samochodem. Można się spakować i ruszyć w wyznaczoną trasę, a w drodze dodatkowo odwiedzać ładne, historyczne regiony. Dla wielu to także doskonała możliwość, by zobaczyć rodzinę, która mieszka na drugim końcu Polski. Zamiast samochodu można również skorzystać z samolotu. Sieć lotnisk jest współcześnie na tak bardzo rozwinięta, że bez trudu można znaleźć połączenie między większymi miastami. Jest to opcja nieco droższa, ale bez wątpliwości poważnie oszczędza okres podróży. Dla Polaków w dalszym ciągu, mimo inflacji, wakacje najtańsze są w kraju. Ceny walut są wysokie, wobec tego wyjazd do egzotycznych kurortów mocno nadszarpuje budżet. Dodatkowo powinno się pamiętać, że spędzając wakacje w Polsce bez trudności wiesz, w jaki sposób postarać się w potrzebne produkty w sklepach, jak ekspresowo skorzystać z nieodzownej pomocy lekarskiej, bądź odnaleźć jakąkolwiek pomoc. Brak barier językowych znacznie upraszcza podróżowanie i kontakt z lokalną społecznością. Nie zaskoczą cię odmienne kodeksy czy nieznane zwyczaje.W całym kraju obowiązują identyczne regulacje prawne, kodeksy drogowe, bądź reguły korzystania z urzędów. Nie ma wymogu jakichkolwiek specjalnych formalności, wiz, paszportów i pozwoleń.

Czy są jakiekolwiek negatywne strony wakacji w Polsce?

Przeciwnicy wakacji w kraju przeważnie podkreślają dwie dokuczliwe według nich kwestie. Jedną z nich jest nasz krajowy chwiejny klimat. Zdarza się, że podczas gdy postanawiamy wczasy sporo wcześniej, nie mamy możności skorzystania z zapowiedzi pogody i trafiamy na deszczową aurę lub zimno. Nasz krajowy klimat jest dosyć kapryśny i latem pojawiają się okresy, kiedy nieustannie pada. Ale wskazane jest skupić uwagę również na to, że temperatury nieraz dosięgają ponad trzydzieści stopni ciepła. Taka zmienność pogody stanowi cechę wynikającą z naszego położenia geograficznego. Jeśli popatrzy się na to, niczym na dar natury, która oferuje nam aż 6 pór roku, to warto docenić tą różnorodność. W deszczową aurę też można relaksować się. W polskich ośrodkach wypoczynkowych występują kryte aquaparki, można zwiedzać zabytkowe miejsca i pozostałe ośrodki kultury, których akurat w naszym kraju nie brakuje. Drugim argumentem przeciwko wakacjom w Polsce jest zły stan dróg. Ponoć uniemożliwiają one wygodną podróż. Należy jednak uświadomić sobie, iż teza ta staje się nieaktualna. Stan dróg i autostrad na połowę 2022 r. gwarantuje przejechanie niemalże całego kraju. Istnieje jeszcze parę małych odcinków w budowie, lecz posiadają one komfortowe objazdy. Można wobec tego bez trudności podróżować po nowej nawierzchni. Powinno się też nadmienić, iż dla niektórych przebywanie z dala od cywilizacji, odludzie i spokój jest znacznym pozytywem wczasów.

Występują takie regiony na np. w północnowschodnim rejonie, gdzie warto zaszyć się z dala od hałasu ulicznego. Odpoczynek w Polsce z bezsprzecznie będą udane, jeżeli zaplanujemy je zgodnie z naszymi potrzebami i oczekiwaniami.

logo 01

Serwis publikujący artykuły na każdy ciekawy temat.

Email:

fotoszop@sitte.pl

Tel:

+48 606 281 023

Redakcja

adres: ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

tel: +48 606 281 023

email: fotoszop@sitte.pl