Silne przeżycia, porażki, problemy finansowe, praca w ciężkich warunkach to czynniki powodujące stres. Na większość niesprzyjających sytuacji nie mamy wpływu. Zachodzą niespodzianie i powodują utratę równowagi. Wiadomo powszechnie długotrwałe narażanie się na stres niezwykle negatywnie wpływa na nasze zdrowie.Niezmiernie ważne jest, aby nauczyć się sposobów na okiełznanie zdenerwowania. Przeczytaj, do czego prowadzi stres i jak sobie z nim radzić.
Jakie konsekwencje wywołuje zdrenerwowanie
Odczuwanie rozdrażnienia wywołuje wiele skutków natury psychicznej i fizycznej.Czasem kiepskie samopoczucie i pogorszenie zdrowia pojawia się dopiero po jakimś czasie. Negatywne skutki w postaci niedyspozycji i zaburzeń są wynikiem dystresu, czyli znacznego niekorzystnego napięcia nerwowego. W odróżnieniu od niego występuje krótkotrwały eustres, oznaczający mobilizujące do działania niewielkie poddenerwowanie. Dystres naraża nasz system na nieprzerwane napięcie nerwowe, dlatego wywołuje masę destruktywnych efektów. Wśród objawów natury fizjologicznej wyszczególnia się bóle głowy, mięśni, stawów, brzucha, problemy z trawieniem, zaburzenia oddychania, choroby serca,zaburzenia przytomności, zaburzenia odżywiania, choroby układu kostnego, spadek odporności. W dodatku stres podaje się jako przyczynę chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, oraz chorób nowotworowych. Nadzwyczaj liczne są zaburzenia natury behawioralnej. Wymienić należy przede wszystkim: depresje,stany lękowe, problemy z koncentracją, bezsenność, zaburzenia popędu seksualnego,działanie impulsywne, zmienność nastrojów, nieadekwatne reakcje.
Niefarmakologiczne sposoby na obniżenie stresu
Powiada się, że podstawą jest pozytywne nastawienie. Leczgdy nagromadzą się mnogie kłopoty trudno przestawić się natychmiast na optymizm. Mimo to trzeba skoncentrować się na możliwościach rozwiązania trudności i odnaleźć w sobie motywację do poprawy sytuacji. Jeżeli odczuwasz rozdrażnienie spróbuj metod polecanych przez terapeutów. Nie ulega wątpliwości systematyczne ćwiczenia pomogą obniżyć stres. Zapisz się na masaż, wykup karnet na ćwiczenia w klubie sportowym. Przecież w towarzystwie trenuje się raźniej. Dbaj o zdrową dietę. Unikaj używek. Kolejną kwestią jest zapewnienie należytych warunków do dobrego wypoczynku. Staraj się wysypiać i znajdź czas na odpoczynek. Swórz własny zwyczaj relaksacyjny. Posłuchaj muzyki, wykorzystaj moc olejków do aromaterapii. Wielu osobom służy medytacja bądź różnorodne techniki wizualizacji. Wymyślanie pozytywnych zdarzeń zdecydowanie ma sens i warto pomarzyć o czymś przyjemnym. Niektórym ludziom służy medytacja bądź przeróżne techniki wizualizacji. Są jednakowoż również tak trudne chwile, w których bardzo ciężko samodzielnie zmobilizować się do walki ze stresem. W takim przypadku najbardziej właściwą drogą do sukcesu jest wizyta u zaangażowanego terapeuty. Wsparcie psychoterapeuty nie zawsze znamionuje terapię, w wielu przypadkach przydatna jest sama rozmowa z kimś o problemach|owocne jest samo spotkanie kimś, kto chce słuchać.